محصول به سبد خرید اضافه شد
0

داستان هایی که تاریخ دارند

دسته‌بندی: داستان ایرانی
تاریخ: 15 بهمن 1400
بازدید: 12 بازدید
داستان تاریخی

اگر دوست دارید تاریخ را بدانید، خصوصا تاریخ معاصر ایران را، اما به خواندن متن های تاریخی که با جزئیات و اسناد یک واقعه تاریخی را شرح می دهند علاقه ای ندارید، پیشنهاد من به شما خواندن داستان های تاریخی است.

ژانر داستانی می تواند از لابه لای زندگی تک تک افراد و از لابه لای صحبت های اشخاص وقایع تاریخی را روایت کند. در این ژانر شما با شخصیت های داستان همراه می شوید، همذات پنداری می کنید، می گریید، می خندید و عاشق می شوید و در یک کلام در آن تاریخ و ساعات با آنها زندگی می کنید و اینچنین بدون اینکه خود بدانید تاریخ را درک خواهید کرد.

مثالی که در مقایسه خواندن کتاب تاریخی و داستان تاریخی از شخصی بزرگ در این زمینه برایم به یادگار مانده است این است که در خواندن کتاب تاریخی گویا از بالا و از درون یک هواپیمای عکس برداری به شهر نگاه می کنید و وقایع را ثبت می کنید. اما خواندن داستان مانند این است که از درون خانه ها و کوچه ها و بین مردم در حال ثبت تاریخ هستید و همه احساسات و درونیات افراد را هم ثبت و ضبط می کنید. و این باعث می شود اثری ماندگارتر در شما داشته باشد و بر روی هر مخاطبی که آن را می خواند.

مهمترین مسئله ای که با آن مواجه هستید انتخاب بهترین داستان های تاریخی و همین طور نزدیک تر به واقعیت بودن و شخصیت امین نویسنده در نشان دادن وضعیت یک روزگار است.

پیشنهادی که در اینجا می توانم مطرح کنم مشورت گرفتن از اهل فن در انتخاب و خواندن داستان های تاریخی است.

یک کتاب درخشان در این زمینه که خود مطالعه کرده ام و در مجالی دیگر راجع به آن خواهم نوشت، دیلماج اثر حمیدرضا شاه آبادی و چاپ نشر افق است که تاریخ مشروطه را به زیبایی و در اوج اختصار به تصویر کشیده است.

برچسب‌ها:

AliReza Rahmani

دیدگاه‌ها

رفتن به بالای صفحه

فروشگاه اینترنتی بوکاکو، مرکز خرید انواع کتاب عمومی بزرگسال، کودک و نوجوان و پلنر در ایران است.
تمامی حقوق این سایت متعلق به پاتوق کتاب شیراز می باشد.

لوگو پاتوق کتاب